Belgrad to leżąca w północnej Serbii stolica tego kraju. Stanowi największą serbską metropolię o bogatej przeszłości. Jego dzieje sięgają 7000 lat.

Stolica może poszczycić się naprawdę unikalnymi zabytkami i miejscami. Te najciekawsze znajdujące się w centrum Starego Miasta to m.in. twierdza i park na Kalemegdanie przy ujściu Sawy do Dunaju – niegdyś pełniła funkcje obronne, dziś to największe i najpiękniejsze miejsce na rekreację i wypoczynek. Tutaj mieści się także Muzeum Wojska, które prezentuje dzieje miasta i jego obronności, a tuż przy murach obronnych cerkiew Rużica. Nieopodal stoi także Brama Karola IV – najpiękniejszy zabytek barokowy miasta oraz baszta Nebojsy.

Na Starym Mieście również zlokalizowane są najważniejsze muzea miasta –Muzeum Republiki. Muzeum Fresków czy Muzeum Etnograficzne gromadzące sztukę ludową Serbii.

Warto odwiedzić deptak Knez Mihailova, Parlament Serbii, czy Stary Pałac w Belgradzie dynastii Obrenoviciów. Kolejno Muzeum Narodowe oraz niedaleki Teatr Narodowy. Ciekawe miejsca sakralne w Belgradzie to: Synagoga w Belgradzie, lub Meczet Bajrakli oraz Cerkiew świętego Sawy.