W dobie różnego rodzaju atrakcji, jakie oferuje ludziom kultura masowa, teatr musi nieźle się napracować, aby zadowolić widzów. Nowoczesne sztuki teatralne muszą być albo zabawne, albo widowiskowe, albo innowacyjne, inaczej nie zainteresują wymagającej widowni. Duży wpływ na powodzenie sztuki teatralnej mają też występujący w niej aktorzy. Popularny i lubiany aktor może sprawić, że wszystkie bilety szybko się wyprzedadzą. Ludzie lubią oglądać w teatrze aktorów, których wcześniej widzieli w telewizji.
Teatr jest najchętniej odwiedzany przez wykształcone, dobrze zarabiające osoby, czyli tak zwaną klasę średnią. Takie osoby lubią pochwalić się w towarzystwie, że chodzą do teatru, ponieważ kojarzy się to z wyższą kulturą i inteligencją.
Teatr zobowiązuje do odpowiedniego zachowania- przede wszystkim, do teatru trzeba przyjść w eleganckim, niebanalnym ubiorze, a także zachowywać się z klasą. Niekulturalne zachowania, które są dopuszczalne na przykład w kinie czy na imprezie plenerowej, tutaj są po prostu nie na miejscu.25