„Upiór w operze” w oryginale „The Phantom of the Opera” to najbardziej znany musical na świcie. Jego autorstwo przypisuje się Andrew’owi Lloyd’owi Webberowi w 1986 roku.
Zaś Charles Hart i Richarda Stilgoe to twórcy libretta do tej opery.

Fabuła musicalu oparta jest na powieści Gastona Leroux datowanej na początek XX wieku.
W dwóch aktach przedstawia losy młodej śpiewaczki operowej imieniu Christine Daaé, która jest obsesją geniusza muzycznego ze zdeformowaną twarzą, zwanego popularnie Upiorem z Opery.

Londyński teatr o nazwie Her Majesty’s Theatre wystawił jego światową prapremierę, która odbyła się w październiku 1986 roku. Na jego podstawie powstał w 2004 roku film pod tym samym tytułem, w reżyserii Joela Schumachera.

Musical chwilami przypomina operę, ze względu na śpiewane utwory w „Operze Populaire” będącej miejscem dziania się fabuły filmu np. Hannibal – w stylu klasycznym, Muto – w stylu buffo Mozarta oraz Don Juan Triumphant w eklektycznym stylu.

Tytułowy utwór Pt. „Phantom of The Opera” jest nowocześnie zbudowany. Zawiera sekcje instrumentów dętych i smyczkowych, a także bardzo nowoczesne, gdzie usłyszeć można gitarę elektryczną i basową.